Tajomstvo baní a tajchov

"V severozápadnom cípe hontianskeho regiónu, v Štiavnických vrchoch sa nachádza staré banské mesto Banská Štiavnica, rozložené v prekrásnom prostredí na svahoch v nadmorskej výške od 470 do 750 m. V roku 1782 bola Banská Štiavnica počtom obyvateľov tretím najväčším mestom v Uhorsku po Pešti a Prešporku. Vznikol tu jedinečný vodohospodársky systém pozostávajúci zo 60 vodných nádrží (tajchov), slúžiacich na čerpanie spodnej vody z baní. Zaujímavosťou je aj Voznická dedičná štôlňa razená na odvodnenie baní celého revíru, ktorá je svojou dĺžkou 16,5 km dodnes najdlhšou banskou štôlňou na svete."

-Turistický atlas Slovenska-

Ak vás láka neskorojesenná turistika v Štiavnických vrchoch, alebo samotné mesto Banská Štiavnica, poteším vás-práve do tejto starej banskej oblasti sa chystáme 24.-25.11.2012! Pôjdeme zo severu (od Žiaru nad Hronom a Sklených Teplíc), skoro celý čas po hrebeni. Ak nám výjde počasie, nebude núdza o pekné výhľady na (možno aj zasneženú) krajinu pod nami. Cestou nás čakajú zvučné miesta ako Zlatý vrch, Červená studňa, či Paradajs a konečnou zastávkou bude Banská Štiavnica.

Miesto konania: Štiavnické vrchy

Dátum: 24.-25.11.2012

Obtiažnosť: 2/2+

Ubytovanie: súkromná chata nad Štiavnickými Baňami

Charakter trasy: Nie veľmi náročná trasa s celkovým prevýšením v sobotu 600-700m/23km/cca 7h šľapania, ale vzhľadom na zimné obdobie treba rátať so sťaženými podmienkami.

Deň 1:

Vyrazíme zo Žiaru nad Hronom po červenej smerom na Horné Opatovce. Prejdeme popri kúpeľoch v Sklených Tepliciach, ďalej stále po červenej na Bartkov majer. Vybehneme si pozrieť Zlatý vrch(849,7), odtiaľ na Matulku pod Studeným vrchom a do sedla Červená studňa. Z Červenej studne máme 3 možnosti ako sa dostať na chatu, v mape je zaznačená červená: Paradajs-Tanád-Horná Roveň(odkiaľ je to už na chatu neďaleko), ale definitívne sa rozhodneme až na mieste podľa počasia, času a síl.

Deň 2:

Zbehneme na 8:00 na sv.omšu do Štefultova a potom budeme mať vzhľadom na vlak cca 4 hodiny čistého času, ktorý môžme využiť buď na kratší výlet-okruh v okolí, alebo na spoznávanie historickej časti Banskej Štiavnice, či návštevu spomínanej bane/kúpanie ľadových medveďvov v tajchu:)

Súkromná chata nad Štiavnickými Baňami, 12+2postele, ale odporúčam teplý spacák, lebo za jeden večer sa nám to asi nepodarí vykúriť. Voda je tiež, akurát ju bude treba natiahnuť čerpadlom, alebo napumpovať:)

tam: Bratislava, hl. st.           6:37

Žiar nad Hronom           9:13    R371 Horehronec

späť: Banská Štiavnica          14:52   Os 6108

Hronská Dúbrava          15:23     15:32    R370 Devín

Bratislava, hl. st.           18:31

info bude doplnené v update

doprava: 8,74+9,98€(celý lístok), ubytko: 3€

Pitie si vezmite na celú sobotu, jedlo radšej na oba dni. V nedeľu sa možno dostaneme aj do obchodu, ale majte pre istotu dáku rezervu.

Povinná výbava:

• teplý spacák
  • teplá/outdoor nepremokavá bunda s kapucňou
  • otepľovačky/turistické nohavice; nie džínsy!!!
  • turistické topánky(nepremokavé)
  • 2x flíska/teplý sveter
  • náhradné oblečenie
  • zimné rukavice
  • čiapka
  • šál/šatka
  • čelovka(príp.+náhradné baterky)
  • jedlo+pitie
  • prezuvky

Nepovinná výbava(=odporúčaná):

• návleky
  • turistické paličky
  • termoska
  • lieky
  • nôž
  • hygienické potreby
  • foťák

Spôsob prihlásenia:

Prihlasovanie je uzavreté. Ďakujeme.

Prihlasovať sa môžeš do 22.11.2012 23:59:59

Posledná aktualizácia príde prihláseným 23.11.2012