Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásenie na web

Pozor! Toto je prihlasovanie na web stránku. Prihlasovaci formulár na akciu nájdeš v rámci textu príslušnej akcie.
Chceš dostávať maily o akciách? Vyplň formulár.
Login *
Heslo *
Pamätaj si ma

Vytvoriť účet

Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.
Login *
Nick *
Heslo *
Heslo znova *
Email *
Email znova *

Články

Fatranská sloboda a demokracia 4 - pohľad späť

IMG 7820Dovolím si dnes prerozprávať príbeh o tom, ako prejsť fatranské grúne chôdzou slobodného občana Slovenska s veľkým kusom demokracie nesenej na svojom chrbte. Tento príbeh si spájam s miestom prežitým na vlastnej koži prvýkrát. Je to výnimočný čas, pretože môžem svoje predstavy o ňom nahradiť cez všetky zmysly, najmä však reálnym dotykom, pohľadom. Predstavy zamieňam za skutočnosť, hodnotu kraja opäť zvyšujem (viem však, že je nekonečná). Vždy vtedy vánok obarí mi tvár a pohľad túži bádať a krúžiť vôkol ako sokol. A chôdza? Tá sa bez vlastného ponímania prispôsobuje zákonom prírody. Pre väčšinu zúčastnených je tento prechod v poradí druhý, tretí alebo dokonca štvrtý a s pribúdajúcimi rokmi sa tak stáva z neho významná tradícia, na ktorú sa vraj počas roka nejeden z nich veľmi teší.

Čítať ďalej...

Najmenšie veľhory sveta II

DSCN4352Nápad ísť koncom prázdnin do Tatier skrsol niekde cestou z Dolomitov a s pribúdajúcimi dňami nadobúdal čoraz jasnejšie kontúry. Nezišlo sa nás veľa a každý deň sme boli v trochu inom zložení. No bol to úžasne krásny čas, počnúc prvým dňom, až po ten posledný. Vymodlené počasie (priznávam, že na tomto zásluhy nemám), super zostava, ideálne miesto "základného tábora" - lepšie to už hádam ani byť nemohlo. Snáď len menej turistov, ale to sa za pekného počasia na takýchto lukratívnych miestach akosi vylučuje.

Na príblíženie - za 5 dní sme nastúpali cez 8000 m (na Mont Everest to síce nebolo - predsa len 'šestý den scházel nám' - ale na niektorý z Gašerbrumov či Broad Peak možno áno :), smerom dole to bolo vyše 8200 m, prešli sme cca 117 km, mapy hovoria o nejakých 50 hodinách čistého času.

Na prvý deň sme mali naplánované ísť na Slavkovský štít, keďže sme poniektorí pol dňa precestovali a na celodennú túru sme nemali dostatok času. Čo s načatým dňom? Slavkovský sa javil ako dostupný vyhliadkový kopec. Len ako na potvoru zrovna jeho vrchol bol od rána v oblakoch. V takom zjednodušenom pohľade to mohlo znamenať dve veci: buď sa vytrepeme hore "zbytočne" a nebudeme nič vidieť, alebo budeme svedkom niečoho úchvatného, čo tým, ktorí zostali tam dole, ostane skryté...

Atmosféru prvého dňa vám priblíži Nika.

Čítať ďalej...

Mariazell – moja cesta k Panne Márii

IMG 7889

Musím, sa priznať, že prvé, čo ma oslovilo v e-maili od kamarátky Janky, bolo „90 km“. 

Mariazell.

Po vybavení tohto známeho pútnického miesta vidím množstvo magnetiek na babičkinej chladničke v kuchyni. Bazilika sprava, zľava, zhora aj zvnútra. Nič extra na tej magnetke... Ale po prejdení trasy a dorazení do cieľa to celé bolo super :)

Čítať ďalej...

Plavecká jaskyňa PP1

5. december 2015 IMG 9156

Na toto krásne podzemné dobrodružstvo ma zavolali moji kamaráti Ondrej a Magdalénka, ktorí sa chystali s turistami UPeCe do jaskynných chodieb pri Plaveckom hrade. Išlo sa začiatkom decembra, deň sa začínal pekne a z Bratislavy našu malú skupinku zobral autom nadšenec, ľadový medveď, ktorý si bol ráno zaplávať ešte v Dunaji :)

Pred vchodom do jaskyne sa nás zišlo o čosi viac (asi 12 ľudí), pri lúčoch decembrového slniečka sme sa na parkovisku v priebehu pár minút zmenili na nepoznanie – helmy, čižmy, baterky a oblečenie, ktorého nám nebude ľúto v tých úzkych priestoroch ošúchať či zamočiť... Niektoré chodbičky, ako sa neskôr ukázalo, boli naozaj veľmo úzke... vhodné tak na plazenie jedným smerom... na konci sa bolo možné otočiť a plaziť sa späť :) ale to už prebieham... 

Čítať ďalej...

Nedeľné trio

IMG 0199

Je prvá aprílová nedeľa a my sa vydávame na nenáročnú túru do Malých Karpát. S kondičkou na jar treba začať pozvoľne...

Ráno nás autobus priviezol pred Červený Kameň. Po vystúpení z neho zisťujeme, že sa skoro vôbec nepoznáme. A to som si myslela, že budem len ja nová. Nuž, asi myslím príliš na seba. Po ostýchavom predstavení svojho mena a práce či štúdia sme sa pustili smerom na hrad. 

Čítať ďalej...