Prihlásiť

Prihlásenie na web

Pozor! Toto je prihlasovanie na web stránku. Prihlasovaci formulár na akciu nájdeš v rámci textu príslušnej akcie.
Chceš dostávať maily o akciách? Vyplň formulár.
Login *
Heslo *
Pamätaj si ma

Články

Fatranská sloboda a demokracia 4 - pohľad späť

IMG 7820Dovolím si dnes prerozprávať príbeh o tom, ako prejsť fatranské grúne chôdzou slobodného občana Slovenska s veľkým kusom demokracie nesenej na svojom chrbte. Tento príbeh si spájam s miestom prežitým na vlastnej koži prvýkrát. Je to výnimočný čas, pretože môžem svoje predstavy o ňom nahradiť cez všetky zmysly, najmä však reálnym dotykom, pohľadom. Predstavy zamieňam za skutočnosť, hodnotu kraja opäť zvyšujem (viem však, že je nekonečná). Vždy vtedy vánok obarí mi tvár a pohľad túži bádať a krúžiť vôkol ako sokol. A chôdza? Tá sa bez vlastného ponímania prispôsobuje zákonom prírody. Pre väčšinu zúčastnených je tento prechod v poradí druhý, tretí alebo dokonca štvrtý a s pribúdajúcimi rokmi sa tak stáva z neho významná tradícia, na ktorú sa vraj počas roka nejeden z nich veľmi teší.

Čítať ďalej...

Ako som skoro zomrel

Sváko Choč 3Moja cesta sa začala vo Vrútkach, kde som pristúpil k skupine vysmiatych mladých ľudí, ktorých som predtým vôbec nepoznal. Úplne na začiatku som bol jedným členom 'otagovaný' ako 'aha turista', na čo hneď nadväzovalo asi päť otázok, či fajčím. Podobne ako väčšina ostatných turistov som novému kamarátovi odpovedal, že nie. Po chvíli cesty vlakom sme vystúpili v Ružomberku. Bol som veľmi kompaktne pobalený (túto vetu si treba ešte raz prečítať a zapamätať, kvôli neskoršej pointe) a tak som sa ponúkol, že vezmem stan. Pomodlili sme sa a vyrazili sme smerom na Choč. Cesta aj počasie boli veľmi pekné.

Čítať ďalej...

Najmenšie veľhory sveta II

DSCN4352Nápad ísť koncom prázdnin do Tatier skrsol niekde cestou z Dolomitov a s pribúdajúcimi dňami nadobúdal čoraz jasnejšie kontúry. Nezišlo sa nás veľa a každý deň sme boli v trochu inom zložení. No bol to úžasne krásny čas, počnúc prvým dňom, až po ten posledný. Vymodlené počasie (priznávam, že na tomto zásluhy nemám), super zostava, ideálne miesto "základného tábora" - lepšie to už hádam ani byť nemohlo. Snáď len menej turistov, ale to sa za pekného počasia na takýchto lukratívnych miestach akosi vylučuje.

Na príblíženie - za 5 dní sme nastúpali cez 8000 m (na Mont Everest to síce nebolo - predsa len 'šestý den scházel nám' - ale na niektorý z Gašerbrumov či Broad Peak možno áno :), smerom dole to bolo vyše 8200 m, prešli sme cca 117 km, mapy hovoria o nejakých 50 hodinách čistého času.

Na prvý deň sme mali naplánované ísť na Slavkovský štít, keďže sme poniektorí pol dňa precestovali a na celodennú túru sme nemali dostatok času. Čo s načatým dňom? Slavkovský sa javil ako dostupný vyhliadkový kopec. Len ako na potvoru zrovna jeho vrchol bol od rána v oblakoch. V takom zjednodušenom pohľade to mohlo znamenať dve veci: buď sa vytrepeme hore "zbytočne" a nebudeme nič vidieť, alebo budeme svedkom niečoho úchvatného, čo tým, ktorí zostali tam dole, ostane skryté...

Atmosféru prvého dňa vám priblíži Nika.

Čítať ďalej...

Mariazell – moja cesta k Panne Márii

IMG 7889

Musím, sa priznať, že prvé, čo ma oslovilo v e-maili od kamarátky Janky, bolo „90 km“. 

Mariazell.

Po vybavení tohto známeho pútnického miesta vidím množstvo magnetiek na babičkinej chladničke v kuchyni. Bazilika sprava, zľava, zhora aj zvnútra. Nič extra na tej magnetke... Ale po prejdení trasy a dorazení do cieľa to celé bolo super :)

Čítať ďalej...

Plavecká jaskyňa PP1

5. december 2015 IMG 9156

Na toto krásne podzemné dobrodružstvo ma zavolali moji kamaráti Ondrej a Magdalénka, ktorí sa chystali s turistami UPeCe do jaskynných chodieb pri Plaveckom hrade. Išlo sa začiatkom decembra, deň sa začínal pekne a z Bratislavy našu malú skupinku zobral autom nadšenec, ľadový medveď, ktorý si bol ráno zaplávať ešte v Dunaji :)

Pred vchodom do jaskyne sa nás zišlo o čosi viac (asi 12 ľudí), pri lúčoch decembrového slniečka sme sa na parkovisku v priebehu pár minút zmenili na nepoznanie – helmy, čižmy, baterky a oblečenie, ktorého nám nebude ľúto v tých úzkych priestoroch ošúchať či zamočiť... Niektoré chodbičky, ako sa neskôr ukázalo, boli naozaj veľmo úzke... vhodné tak na plazenie jedným smerom... na konci sa bolo možné otočiť a plaziť sa späť :) ale to už prebieham... 

Čítať ďalej...