Prihlásiť

Prihlásenie na web

Pozor! Toto je prihlasovanie na web stránku. Prihlasovaci formulár na akciu nájdeš v rámci textu príslušnej akcie.
Chceš dostávať maily o akciách? Vyplň formulár.
Login *
Heslo *
Pamätaj si ma

Články

Počiatok

NT10 ramza zatarasSlnko rýchlo klesá za obzor a krajina okolo nás šedne. Vzduch je ešte teplý a jemný vánok nám šteklí tváre. Niet sa kam ponáhľať. Do dnešného cieľa už ani tak za svetla nedôjdeme. Vyrážame zo sedla Čertovica, kde nás vysadil autobus, a dnešným cieľom je prenocovať na Ramži. Už počas prvej hodinky šliapania sme nútení zapnúť si svoje čelové lampy, aby sme v spleti cestičiek a hustého porastu nestratili značku. Táto časť hrebeňa je poznačená silným polomom a značenie je v nej trochu krkolomné. Ani za dobrého počasia tu nie je umenie poblúdiť. Nám sa to stáva za noci. Ostávame visieť v hustom poraste niekde na svahu v okolí chaty. Netrafili sme odbočku. Jožko od nás odbieha s GPS-kou v ruke, ktorá tvrdí, že je stále na dobrej ceste, aby našiel chatu. My ostatní sa snažíme chlebom zahnať hlad. Nielen kvôli tomu, že je piatok, nevyťahujeme mäso.

Život v lese so západom slnka ani zďaleka nekončí. Počujeme rôzne zvuky, ktorých majiteľov sa snažíme od seba odplašiť naším hlasným rozhovorom. Konečne po dlhšej chvíli sa k nám prediera usmiaty Jožko. Cesta je nejakých sto metrov pod nami. Rýchlo sa dvíhame a spoločne zamierime do bezpečia chaty. Ako zisťujeme, je už plná. Štyroch posielame dnu ešte sa tam potlačiť a nám ostatným neostáva nič iné, iba sa rozložiť pred chatou. Miško zobral hrozbu medveďov a inej zveri vážne, a tak zatiaľ čo my sme sa ukladali do spacákov, on behal po okolí a zhromažďoval veci na protimacovské zátarasy. Keď konečne ustal, už sme asi všetci spali. Zajtra nás čaká ťažký deň.

NT10 oddychujuci jozkoBudíček. Cieľom dnešného dňa je prejsť po hrebeni na Andrejcovú. Pomaly a neochotne sa zdvíhame z našich nočných hniezdočiek a balíme spacáky. Určujeme čas odchodu a hneď po raňajkách vyrážame. Niektorí to zobrali na ľahkú váhu, a tak nás musia dobiehať. Terén sa ťahá zas prevažne lesom. I tu sú miesta s popadanými stromami, ktoré treba preliezať. Spomaľuje to postup. Dnes sa nám slnko ukazuje len nachvíľku okolo obeda. Nejak nám to nevadí, veď v lese nám až tak nechýba. Po výraznom strmom klesaní do sedla Priehyba sa nám ukazuje žltý kamarát z nebies, a tak si líhame do trávy a naberáme síl na poslednú etapu dnešného pochodu. Tá sa začína 500-metrovým výšvihom na Veľkú Vápenicu. Odďaľujeme odchod, až kým už naozaj musíme zdvihnúť kotvy a pustiť sa prekonať obra, čo nás delí od útulne Andrejcovej. Oddýchnutí stúpame rezkým krokom a čo nevidieť sme pri útulni, nakoľko na Veľkej Vápenici nie je kvôli hmle žiaden výhľad. Po ubytovaní sa a zasýtení našich hladných žalúdkov, sa obloha znova trhá, a niektorí z nás vychádzame pookriať na lúku zaplavenú lúčmi zapadajúceho slnka. Spolu s odchádzajúcim svetlom odchádza aj naša chuť ostať vonku. Predsa len v okolí sa vraj pohybuje zopár ťažkých indivíduí. Po spoločnej chvíľke strávenej v kuchynke útulne postupne zaliezame do spacákov. Kvôli potrebe stíhať autobus v Telgárte posúvame budík na skorú rannú hodinu. Šum na chate postupne tíchne a z môjho okolia sa ozývajú pokojné výdychy, ku ktorým sa pridávam o chvíľku aj ja. Celá chata sa ponorila do ticha a tmy.

Ticho prerušujú až naše budíky. Všetci ich s nechuťou zaklapujú a neochotne sa dvíhajú zo svojich lôžok. Po krátkych raňajkách vyrážame. Rosa nám zmáča spodky nohavíc. Vidíme, akoNT10 putovanie v oblakoch oblaky postupne zahaľujú hrebeň pred nami. Na Andrejcovú hoľu už stúpame v oblakoch a vetre. Vzduch je vlhký a nikomu sa nechce zastavovať. Musíme pomaly šliapať ďalej, či chceme, alebo nie. Oblaky zhustli a ak sa chceme navzájom vidieť, nemôžeme sa vzdialiť na viac ako dvadsať krokov. Počasie sa umúdruje až po Orlovej holi. Oblaky sa trhajú a predvádzajú nám, čo pred našimi očami doteraz skrývali. Zelený široký hrebeň znovu začína osvetľovať slnko svojimi lúčmi. Na tráve sa v jeho jemnom svetle trbliecu tisíce kvapiek ako pozostatok vlhkých oblačných baránkov. Vietor odfukuje oblaky zo severnej strany hrebeňa na juh, až nakoniec pred nami úplne odhalí dôverne známu panorámu o čosi vyšších štítov Vysokých Tatier. S pokojom v duši si vychutnávame tento bonbónik, čo si príroda pre nás pripravila na záver. Na Kráľovej holi sa zapisujeme do kroniky a ja prikresľujem aj vtipnú karikatúru Tupcov v štýle Ivana Baja. Je najvyšší čas odtiaľto vypadnúť, ak chceme stihnúť náš spoj. Rýchle tempo dnešnej túry nevyhovuje každému a pred Telgártom už niektorých začína zmáhať únava. Treba však zaťať zuby a tých pár stoviek metrov sa dovliecť k zástavke. Zvládli sme to. S Miškom si skracujeme čakanie na bus zhybmi na zastávke. Máme ešte veľa síl, a tak si priberáme batohy, s ktorými to rýchlo vzdávame. Netrvá dlho a už sedíme v autobuse smer Brezno.

NT10 spolocna na kralovej

S Jožim a Lenkou kujeme plány ako oživiť turistov a dať im konečne systém, ktorý by ich udržal pri živote dlhšie ako dva roky. S Jožim hodnotíme tento náš spoločný pokus veľmi pozitívne a sme plní elánu do ďalšej práce. Pán nám v tom pomáhaj a žehnaj turistov, veď to sú ľudia, čo túžia byť k tebe bližšie.

=Mike=