Prihlásiť

Prihlásenie na web

Pozor! Toto je prihlasovanie na web stránku. Prihlasovaci formulár na akciu nájdeš v rámci textu príslušnej akcie.
Chceš dostávať maily o akciách? Vyplň formulár.
Login *
Heslo *
Pamätaj si ma

Články

Kokosy na Rysy 2.0

dscf2087 29805298520 o

 

 V posledný septembrový deň tohto roku sme vyrazili na v poradí druhú turistickú akciu Kokosy na Rysy, ktorá pre väčšinu z nás bola však prvou. Zraz turistov sa konal okolo 23.00 na hlavnej stanici v Bratislave. Po krátkom zoznámení a rozhovoroch sme sa presunuli do pridelených vagónov nočného vlaku smer Poprad-Tatry.

 

Postarší pán vo vagóne, očividne nadšený svojím povolaním, rázne udával pokyny a pokiaľ vás jeho „príjemný“ prístup neodradil a ešte sa k nemu po zanesení batožiny do kupéčka vrátili, mali ste možnosť získať na nočnú jazdu aj deku, plachtu a vankúš. Človek niekedy naozaj nevie, čo ho čaká a to sa potvrdilo aj po vstupe do kupéčka, ktoré je takým malým prekvapením, pretože netušíte, kto tam bude a čo sa bude diať. Nejeden z nás mal cestu hneď od Bratislavy sprevádzanú rytmickým chrápaním spolucestujúceho a keď si myslíte, že je to naozaj dosť zlé, tak verte, že môže byť ešte horšie. V Trnave nastúpi ďalší pán a všetky tiché medzery, kedy nechrápal prvý muž, vyplní tento druhý. To je celkom zážitok pre ľudí, ktorých len tak do spánku hocikde neodvalí a chystajú sa zdolať Rysy. Nočná cesta vlakom predsa len nebola nekonečná a nastala stanica Poprad-Tatry. Z nej sme sa presunuli do osobného vlaku a počas zastávok, kedy sa otvárali dvere, sme začali zakúšať svieži tatranský horský vzduch. Z cieľovej zastávky Štrbské Pleso sme sa dostali von z vlaku a začali úvodné kroky túry. 

Človek akosi pozabudne na to, odkiaľ prichádza, a naladí sa na prírodné čaro krajinky. Kráčame a nadchýname sa slnečnými lúčmi, farbami stromov, okolitými horami, šumom lesa a mnohými ďalšími detailmi, ktoré násdscf1886 29472448683 o pri našom putovaní neustále obklopujú. Pomaly prichádzame k Popradskému plesu, kde sa na chvíľku zložíme, robíme si kolečko krátkych informácií o sebe a zisťujeme, že naše posledné skúsenosti z oblasti turistiky sa akosi líšia. Predsa len Mont Blanc či sopka v Chile je niečo iné ako slovenské kopčeky, ale veď kde je vôľa, tam je cesta. Spoločne sme sa pomodlili a vo veľmi príjemnej spoločnosti sme stúpali stále vyššie a vyššie. Vzhľadom na to, že sa väčšina z nás videla a poznala pár hodín, atmosféra počas celej našej turistiky bola skutočne veselá, pohodová a priateľská.

 Po dlhšom časovom úseku sa dostávame do blízkosti ChatyDSC02909 small2 pod Rysmi, kde nás čaká aj zastávka na znamenie, tak sme sa tam veru aj zastavili. V spomienkach na toto miesto sa naozaj nedá nespomenúť asi najhonosnejšie umiestnená latrína, ktorú sme mali možnosť navštíviť. Je farebná, sú na nej obrázky a keď do nej vstúpite, pred sebou máte presklenú stenu, takže sa môžete kochať výhľadom, aký ste asi nikdy pri vykonávaní potreby nemali. Aj by ste zotrvali dlhšie, ale zase povedzme si úprimne, vzduch je predsa len sviežejší takto v horách mimo latríny a dlhá rada čakajúcich bratov a sestier vás tiež z lásky k nim posúri :-). Presuniete sa k našej skupinke a tu už dvaja Miškovia hrajú na flaute a ukulele, spievame a zajedáme, Peťo núka šálkou kávy, Adrián nadšene volá „Aleluja“ a my zisťujeme, že nám akosi nič nechýba a len tak zotrvávame v plnosti pohody.

 Po nádherných chvíľach spoločne prežitej radosti sa opäť staviame na nohy a sme rozhodnutí, že už nechceme stáť pod týčiacimi sa Rysmi, ale priamo na nich. Keď už sme hore na tatranských vrcholoch, ležiacichdscf2048 30065550296 o small na hranici medzi Slovenskom a Poľskom, Adrián znovu nahlas chváli Boha svojím „Aleluja“ a dodáva, že je tu viac ľudí ako na Patrónke a to teda naozaj bolo. Usadili sme sa a pri neskutočne skutočnom výhľade všade naokolo nás, názov našej akcie „Kokosy na Rysy“ zrazu nadobudol doslovný význam, pretože Michal vytiahne nádherné kokosy ako z reklamy, zo dva razy buchne o skalu a medzi nami už aj kolujú úlomky kokosov. Ktovie či príde v živote luxusnejšie jedenie kokosov ako na vrchole najvyššie položeného miesta v Poľsku. Jedine, že by niekoho napadlo robiť rekordy a vláčiť kokosy kade-tade do zahraničia, čo možno nie je ani také nereálne, lebo medzi nami sa vyskytli kadejakí típkovia :-)

Po lahodnom kokosovom pikniku sme sa vydali smerom nadol a tak ako sme stúpali vysoko, sme museli teraz klesať nízko. Cesta dole bola celkom zaujímavá, pomáhali nám reťaze i ľudia a taktiež sme dbali na zvýšenú dscf2090 30016779241 opozornosť a presnosť. Po dlhšej dobe sme konečne mierili bližšie k chate, v ktorej sme chceli prespať. Avšak celkom je to sranda, keď sa dovalí na chatu 17 ľudí, kapacita ubytovania je plná a na recepcii teta skoro odpadne, že pre toľkých veru asi miesta nebude. Predsa len poľskí bratia sú starí obchodníci a pokiaľ idete na to s množstvom osôb postupne a s vlastným skromným návrhom (dve posteľné miesta môžu byť kľudne pre štyroch a podlaha sa tiež môže predsa využiť na spánkové účely), dá sa to ! Po presúvaní do izieb zisťujete, že aj Poliaci rozmýšľajú podobným spôsobom a vaše rezervované miesta na podlahe chcú zdieľať s vami, ale aj s nimi sa dá pekne dohodnúť. Vlastne v neskorších večerných hodinách zisťujete, že z kuchyne je vlastne spálňa a možno keby boli namiesto spŕch vane, tak aj tie sú už rezervované. 

Nedeľné ráno nás prekvapilo nádherným slnečným počasím a od Morskieho oka sme vystúpili vyššie, kde sme chvíľu porelaxovali a každý z nás dostal od nášho spoločníka aj krížik na čelo z levanduľového oleja, takže pre stretávajúcich turistov sme museli byť za ozaj voňavú skupinku. Dostali sme do Doliny piatich stavov poľských, potešili sme sa pohľadom na vodopád Siklawa, prešli sme do Lysej Poľany a už neviem ani ako to celé prešlo, zrazu sme obsadili polku zadnej časti autobusu smerujúceho do Popradu a náš požehnaný čas strávený v horách sa blížil ku koncu. Nastúpili sme do vlaku a odtiaľ sa nám už začala spoločná cesta rozdeľovať a pomaly sme sa začali navracať do nášho bežného ruchu. V tomto krátkom súhrne našej akcie nie je možné opísať všetky dojmy a zážitky, avšak verím, že to, čo každý z náš prežil, sa uchová v našich pamäťových bunkách a kedykoľvek zatúžime, s úsmevom si pripomenieme naše kokosové dobrodružstvo.

DSC02960

 

Ďakujeme organizátorom akcie, fotografom, hudobníkom, nosičovi aktuálnych kokosových produktov a všetkým zúčastneným za všetko, čím prispeli k požehnanej a vydarenej akcii!

 

  

action Kokosy na Rysy 2.0 finished.

DSC02922-

Baška