Prihlásiť

Prihlásenie na web

Pozor! Toto je prihlasovanie na web stránku. Prihlasovaci formulár na akciu nájdeš v rámci textu príslušnej akcie.
Chceš dostávať maily o akciách? Vyplň formulár.
Login *
Heslo *
Pamätaj si ma

Články

Mariazell 2012

Mestečko Mariazell je pre veriacich jednou z najvýznamnejších svätýň v Európe. V bazilike je socha Panny Márie z 13. storočia (nazývaná Magna Mater Austriae). Touto púťou do Mariazellu je možné spojiť viacej faktorov dohromady. Je to jedinečná možnosť spojiť vieru v Boha a turistické topánky. My veriaci putujeme k Panne Márii, ale aj ľudia so záujmom o históriu či architektúru vedia oceniť túto našu prechádzku. No aj milovníkom prírody sa naskytli viaceré nádherné panoramatické výhľady na krásu rakúskych hôr a údolí.

Počas troch dní sme prešli 90 km dlhú púť k vytúženému miestu. Naša cesta sa začínala v BA, odkiaľ sme sa odviezli autobusom až k mestečku Klangen – Dietmannsdorf. Potom s vakmi na chrbtoch sme sa vybrali na pešiu prechádzku (30 km), ktorá končila večernou svätou omšou v obci Kirchberg an der Pielach. Počas tejto (ne)náročnej trate sme prešli podhorskými lúkami, na ktorých sme sa stretli s pasúcimi sa kravami, ovcami, no natrafili sme aj na lamy. Stúpajúce úseky sa stretli s klesajúcimi, otvorené priestranstvá s lesnými cestičkami. Vďaka slnečným lúčom sa nám kráčalo ľahko, aj vďaka autu, ktoré nás dostatočne zásobovalo pitnou vodou.

Prestávky na obed sme si spestrovali rozprávaním na rôzne témy: čo je púť, prečo sme prišli, kto je Panna Mária a čo pre nás znamená... Sobotnú prechádzku sme ukončili na súkromnom salaši, kde nám bolo poskytnuté malé občerstvenie. Bolo príjemné urobiť si pauzu pri krásne vyrezávaných predmetoch z dreva, pričom naše detské srdcia upútala hojdačka. Popri ceste k mestečku Kirchberg sme si dokonca mohli prečítať rozprávky o pyšnej sedliačke či drakovi bývajúcom v jazere.

Po výdatnom spánku na fare a rannej káve, čaji či mlieku sme pokračovali v našich ďalších kilometroch. Počas putovania sme mali dostatok času porozmýšľať nad všetkými otázkami, ktoré nás trápia. No aj vypnúť od každodenného zhonu a stresu. V nedeľu sme doputovali do mestečka Schwarzenberg, v ktorom sme sa zúčastnili sv. omše (tentokrát už aj s prekladom do slovenčiny). Z tohto miesta sme sa vybrali najkrajšou trasou (podľa mňa) do ďalšieho cieľa nášho putovania, miesta pri mestečku Annaberg. Táto trasa bola síce výrazne poznačená stúpaním cez údolie popri horskom potoku s krištáľovo čistou vodou, no za odmenu sa nám dostalo prísť ku kaplnke zo 17. storočia a nakoniec aj k prekrásnemu výhľadu. Tento raz sme nocovali na gazdovskom dvore (v senníku), kde chovali kone, príp. kravy (chalani). Po úžasnom spánku na sene, sme pokračovali k vytúženému cieľu nasej púte. Pri jazere Hubertusee sme sa pridali k rakúskym pútnikom z rôznych strán, ktorí mali rovnaký cieľ ako my. Posledný úsek cesty nás už nohy niesli s akousi zotrvačnosťou, aby sme boli odmenení skutočnými panoramatickými výhľadmi na Mariazell a okolitú krajinu. Posledné metre sme išli k bazilike za spevu nemeckých piesní a modlitieb. Sv. omšou sa skončilo naše trojdňové putovanie k Panne Márii.

Chcela by som poďakovať najmä Bohu a Panne Márii za ochranu, slnečné počasie, za pekné chvíle počas púte a aj v samotnom Mariazelli. Aj všetkým, ktorých som mala možnosť stretnúť a porozprávať sa s nimi.