Baníková Marlenka

Ak máš nejaké tie fyzické sily navyše a chuť pookriať krásy prírody, tak sa pridaj.

rohace-banikov

Miesto konania: Západné Tatry

Dátum: 23.-25. 06. 2017

Obtiažnosť: 4

Charakter trasy: Trasa spadá do kategórie vysokohorská turistika. Budeme sa pohybovať v horách nad pásmom lesa, bez možnoti ukrytu pred slnkom, vetrom a daždom. Trasa obsahuje aj skalnaté exponované pasáže. Venujte prosím pozornosť povinnej výbave. Absolvujeme veľké prevýšenia, preto zhodnoťte prosím aj svoju fyzickú kondíciu.

Piatok:
V piatok sa spoločne presunieme z BA vlakom do Habovky, kde prespíme.

Sobota: mapa:https://mapy.hiking.sk/?hpid=MAaIN

Ráno sa presunieme autobusom z Habovky do Zuberca (Zverovka chata). Východiskom našej túry bude Chata Zverovka najznámejšia horská chata v Západných Tatrách . Odtiaľ si zľahka vybehneme na Brestvú cca 900m výškových a sme na začiatku našej krásnej hrebeňovky. Zostúpime po sedla Parichvost a pokračujeme po strmom sutinnom hrebeni. Vystúpime na vrchol Salatína a po zostupe z neho nás čaká miestami exponovaný hrebeň Skriniarok, ktorý je extrémnym terénom s prírodnými skalnými prekážkamy. Exponované časti sú zabezpečené vodiacimi reťazami. Po jeho absolvovaní po trávanato-skalnom hrebeni vystúpime na  vrchol Spálenej. Zostúpime do sedla a strmšíe vystúpime na Pachoľu, mohutný a strmý vrch s exponovaným terénom. Zostúpime do Baníkovského sedla a strmým výstupom po členitom hrebeni zdoláme najvyšší vrchol hlavného hrebeňa Západných Tarier Baníkov. Možno najnebezpečnejšiu časť hrebeňa obídeme po zelenej značke ku Žiarskej chate.

Nedeľa: https://mapy.hiking.sk/?hpid=huOkj

Zo Žiarskej chaty vystúpame po modrom chodníku Pod Homôľku a potom po zelenej do Žiarskeho sedla.
Odtiaľ sú nádherné výhľady do Žiarskej a Jamnickej doliny. Na severe uvidíme Plačlivé (2125m) a Ostrý Roháč (2088m). Na juhu zasa Smrek a Baranec.
Ďalej pokračujeme po žltej značke skalno-trávnatým hrebeňom na Smrek. Zo Smreku nás čaká klesanie do sedla. Prejdeme exponovanými skalnými výčnelkami.
Stúpanie zo sedla je riadne strmé hneď od začiatku a po nepríjemnej suti. Odmenou našej námahy nám bude vrchol Baranca a možno úžasné výhlady na všetky svetové strany.
Následne nás bude čakať už len zostup dolu do Žiaru.

1.noc - Penzión Monika (http://www.pension-monika.sk)  postel / podlaha vlastný spacák
2.noc - Žiarska chata (matrace vlastný spacák)

tam
    Dátum     Odkiaľ/Prestup/Kam                      Odch.           Prích.                 Spoje
    23.6.       Bratislava hl.st. - Kraľovany             14:55           18:26                Vlak R 15711 Šarišan
                  Kraľovany        - Podbiel                 18:48           20:08                Vlak Os 7981
                  Podbiel           -  Habovka,,ZŠ         10 km taxi/stopom

25.6.      Žiar,,cint. - Lipt.Mikuláš,,AS            16:53           17:15                 Autobus 505412 14
                 Liptovský Mikuláš - Bratislava hl.st.   17:37           21:19                 Vlak R 17612 Šarišan

Aktuálne hlásia vysokú oblačnosť a hrholenie. Teplota na hrebeni +-16 C. Daľšie info na: https://www.hzs.sk/aktualne-informacie/vystrahy/.
Vývoj predpovede môžete sledovať na SHMÚ, asi najlepšie pre Sivý vrch.
Informácia bude aktualizovaná ešte pred odchodom.

študent   ubytovanie 9€ + cesta 1.5€
pracujúci ubytovanie 9€ + cesta cca 12.7€ + 2.5€ + 12.7€

sobotu: ranajky, obed
nedelu: ranajky, obed, veceru
Na chate (len sobota večer)  je  možnosť  objednávky  varených  jedál a doplnenia vody.

Povinná výbava:

1x ciapka (siltovka, klobuk, buff-ka) (NUTNOSŤ!!!)
    1x neprefukava a nepremokava lahka vrchna bunda s kapucnou
    1x fleeska
    1x tricko s kratkymi rukavmi
    1x termo tricko s dlhymi rukavmi
    1x turisticke kratke nohavice
    2x ponozky
    slnecne okuliare
    1x vysoka pevna turisticka obuv (NUTNOSŤ!!!)
    1x spacak (taky chatovy)
    1x alumatka
    1x celovka (baterka s LED diodami a dobitymi baterkami)

Nepovinná výbava:

paličky (odporúčam!!!, bude velke prevysenia)
    lieky (Fastum Gel na kolena, Magnezium, Ibufac, Cecko, Acylpirin...)
    bandaz na kolena or elasticky obvaz
    labelo (na pery ;) )
    papierove vreckovky
    opalovaci krem
    fotak
    stativ

Prihlasovať sa môžeš do štvrtka 22.06.2016 17:00 cez tento FORMULÁR.

Aktualizácia príde prihláseným po ukončení prihlasovania.