Benda IV

Hráš sa rád na pirátov? Ako veľmi rád naháňaš plávajúce šlapky na vode?
Ako dlho sa vydržíš smiať na posádke prevráteného člnka? Už si videl Šášovský hrad?
Opekáš rád klobásky? Skúšal si už nočné kúpanie? Hm?
Vyskúšaj toto všetko a viac s nami za tri dni na splave Hrona ;)

image001

Cez predĺžený víkend sa tri dni sa budeme plaviť po Hrone v požičaných kánojkách,
prespávať v stanoch v campoch a stanoviskách.
Poopekáme, vyčabreme sa vo vode, mrkneme hrad a ešte uvidíme a zažijeme veľa zaujímavého a veselého.

Miesto konania: Hron, od Slovenskej Ľupče po Žiar nad Hronom

Dátum: 04.- 07.07. 2013, predĺžený voľný víkend

Podmienka: Treba vedieť plávať!

Ubytovanie: vlastné stany, v campoch

Charakter trasy: Vodná turistika, denne asi 6 hodín na člnkoch

Stretneme sa v campe v Slovenskej Ľupči už v štvrtok večer, aby sme piatok ráno nestrácali čas zliezaním sa. Budeme ho potebovať ráno na naloďovanie. Zároveň to bodne fajne sa spoznať niekde kol ohňa, ešte pred akciou.

Piatok
Ráno si predvedieme instruktáž ako to robiť a nerobiť a rozdáme si výbavu. Popakujeme si veci do sudov, pripravíme lode a rozdelíme si posádky.
Štartujeme z malebného mestečka Slovenská Lupča. Hať pri Šalkovej prenesieme. Budeme sa plaviť cez Banskú Bystricu, z mostíkov nám budú mávať domorodci. Kto sa príliš zamyslí a prevráti sa, bude pravdepodobne brodit/plávať za člnom cez celé mesto za nadšeného skandovania domáceho obyvateľstva, pretože upravené brehy nedovoľujú zastaviť a nalodiť sa. Popoludní zakempíme v Iliaši za Banskou. V kempe sa dajú kúpiť nejaké základné teplé jedlá a mohla by fungovať aj základná hygiena. Spíme v stanoch, resp. pred nimi.

Sobota:

Opustíme Iliaš a naše (ne)schopnosti po prvom dni na vode budú preverené hneď v zááápatíííí. Ponožky sa dajú slušne oprať vo vlkanovskej pereji. Pokračujeme cez Sliač a Zvolen, kde si môžeme dať obed dokonca v reštike. Síl budeme potrebovať vo Zvolene, kde nás bude čakať prenášanie cez dvojitú hať. Zaboríme to na 150. riečnom kilometri v Budči.

Nedeľa:
Pokračujeme romantickým prostredím okolo Ostrej Lúky s kaštieľom Ostrolúckych, Hronskej Dúbravy a Trnavej hory. V tejto časti Hrona je na niektorých miestach voda vyššia ako po kolená, takže vyhlásime pirátsku hodinku a dúfam, že sa okúpeme a zaplávame v rieke. Plaviť sa budeme popod Šášovské Podhradie, keď nám vyjde čas, môžeme vyjsť na hrad, ktorý sa týči nad Hronom kusok pred Žiarom. V Žiari n. Hronom sa vylodíme, porátame plávajúce mŕtvoly a odovzdáme člny. Omša o 18tej v kostole na kopečku a potom vlakom dom.

Vo vlastných stanoch v príjemných kempoch, kde sa dá príjemne a bezpečne vylodiť, dosušiť veci, založiť oheň, osprchovať sa a niečo chladené vypiť.

Tam: Štvrtok:
R vlak Bratislava 16:03 -> Zvolen, Banská Bystrica, Os vlak 20:32 -> 20:45 Slovenská Ľupča

Pešo do campu cca 20 min...

R vlak Žiar nad Hronom 19:21 -> 21:57 Bratislava, hl. st

Zatiaľ nám vždy vyšlo krásne leto, ale treba byť pripravený na všetko. Letná prehánka by nás nemala prekvapiť. Ľahké mrholenie sa dá zniesť a pádlovať sa aj v prsiplášťoch dá.

Financie:

Spolu cca 50+ Eur (loďky cca 20 Eur, vlaky cca 20 Eur, campy cca 10 Eur )

Každý vlastná. Bude sa dať opekať. Na vodu treba počítať s pitím do lodiek aspoň cca 2 l/osoba.

Na vodu si je dobré obliecť tričko a krátke nohavice, na nohy pevné sandále alebo cvičky ako k moru. Pre tých, ktorí by chceli zainvestovať trochu viac na pár rokov dopredu odporúčam tenisky na vodné športy napr. Merell s vibram podrážkou a sieťovinovým zvrškom (koniec reklamného bloku :D ). Potrebné je si zobrať samozrejme nieco proti slnku, čiapku alebo klobúk, krém, slnečné okuliare, prípadne dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi pre prípad spálenia. Na večer treba rátať niečo teplejšie a nezaškodí zobrať si repelent proti komárom. Hygienické potreby sú samozrejmé, v kempoch su provizórne sprchy a latríny. Stan, karimatku a spacák netreba snáď pripomínať. V kempe v Slovenskej Ľupči aj v Iliaši sa dá kupit pivo, kofča a možno nejaké tie klobásky a podobne (utri si sliny). Nejaké trvanlivé potraviny, prípadne variče a kuchynské nádobíčko sa oplatí zobrať, hlavne pre táborisko v Budči.

Člny, pádla a ostatný matroš je uz zarezervovaný. Budeme mať laminátové kanojky pre dvojice, celkovo 7 dvojic = 14 ludkov.
Z požičovne máme zajednané 50-litrové sudy. Do nich si môžeme zabaliť osobné veci, aby nam nenavlhli, keby zapršalo alebo keby sme sa vykúpali. Pre tých, ktorí by sa tak citili bezpečnejsie - rezervované sú aj nejaké vesty. Minimálna podmienka je vedieť plávať. Voda v hornej časti Hrona je pomerne plytká, na veľa úsekoch sa dá len ťažko plávať, ale v prípade prekotenia je podstatné si zachovať rozvahu a nezápasit v panike o život vo vode po kolená. Posledný deň je viac vody a pri prevrátení je plávanie úplná nutnosť.

Povinná výbava:

-1x spacák
-1x karimatka
-1x stan
-1x esus, lyžica
-1x čelovka (baterka s LED diodou)
-1x krém na opaľovanie s UV filtrom
-1x repelentný krém proti otravnému hmyzu
-1x klobúk, pokrývka hlavy
-1x plavky
-1x obuv na vodu
-1x pršiplášť
-2x ponožky normálne
-2x krátke tričko
-1x tričko s dlhým rukávom
-2x kraťasy
-2x spodné prádlo
-1x teplá mikina s kapucňou
-1x tepláky

Nepovinná výbava:
-varič
-lieky (Ibufáč, Cčko, Acylpirin.. )
-krém po opaľovaní
-hygienické potreby:
--zubná kefka+pasta
--hrebeň
-labelo (na pery ;) )
-toaletný papier

-čelenka
-uterák
-foťák
-statív
-ďalekohlad
-vankúšik pod hlavu

Spôsob prihlásenia:

Ak chceš ísť, vyplň nasledovný formulár.

Ak si sa prihlásil a neskôr si zistil, že z vážnych dôvodov nemôžes ísť, tak daj vedieť späť, aby miesto teba mohli ísť iní:

Musí nás byť do páru do lodiek a častokrát ľudia čakajú, že sa niekto odhlási, aby mohli ísť !

Prihlasovať sa môžeš do 03.07. 2013 23:59. (Nechávaj to na poslednú chvíľu!)

Posledná aktualizácia príde prihláseným pred obedom 04.07.2013

Za turistov UPeCe,