Divoké Poloniny

Za detských čias každý chlapec poznal hrdinov divokého západu. A dievčatá sa častokrát tiež museli do týchto hier zapájať. Dnes ale nejde o žiadne hry, o žiadnych hrdinov, ale realitu divokej prírody nie divokého západu (ktorý medzičasom prestal byť až takým divokým), ale východu. Pozývame ťa spoznať zachované zákutia na východe Slovenska - na rozmedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny, kde sa v priebehu roka len ťažko dá dostať. Zachované lesy (pralesy Stužica a Udava), kde sa dá stretnúť zubor či medveď a všadeprítomný plch ;) na poľskej strane prechádzajú vo vyšších nadmorských výškach do hôľnych hrebeňov s prekrásnymi scenériami a výhľadmi... Však Slováci aj Poliaci vedia, prečo obe strany hranice vyhlásili za národný park. Čaká nás tiež jazda zachovanou lesnou železničkou a týždeň nezabudnuteľných spoločných chvíľ :)

smerek

Miesto konania: Poloniny, Biesyczady

Dátum: 21. 7. - 27. 7. 2013 (resp. 28. 7. v ranných hodinách)

Obtiažnosť: 3/4

Ubytovanie: stany

Charakter trasy: denne prejdeme cca 20 km s plnými batohmi (vodu a stravu bude možné dopĺňať)

Výzvou bude najprv sa dopraviť do najvýchodnejšej slovenskej obce Nová Sedlica, odkiaľ vyjdeme cez prales Stužica na trojbod Kremenec. Odtiaľ už naše kroky povedú do Poľska. Prelezieme otvorené časti s najvyšším vrchom celej oblasti Tarnicou a ďalšími peknými vrchmi (Halicz, Krzemien). Potom nás čaká ďalší krásny lúčny hrebeň nazývaný aj Zlaté Poloniny (pre žltú farbu trávy na jeseň) s vrchmi nad 1200 m n. m. Polonina Carynska a Wetlinska a Smerek. Odtiaľ sa aspoň nachvíľu presunieme na slovenskú hranicu okolo Kruhliaka (Okraglik) a hrebeňom cez Jaslo s výhľadom na hrebeň Poloniny Wetlinskej zídeme do Cisny. Z neďalekého Majdanu nás zachovaná lesná železnička dovezie opäť k slovenskej hranici, aby sme sa v Balnici rozlúčili s Poľskom aj Poloninami a zišli do dedinky Osadné. Akciu by sme ako začali tak aj zakončili sv. omšou v Bratislave.

stany (niektoré noci aj v kempoch alebo pri chatách s možnosťou "lepšieho ubytovania")

Tam: nedeľa (21. 7.) BA (9:53) - KE (15:45)

KE (16:00) - Snina (18:55)

Snina (19:00) - Nová Sedlica (20:11)

Späť: sobota (27. 7.) Osadné (19:53) - Humenné (21:10)

Humenné (21:40) - BA (6:07)

Oblasť je známa hojnými zrážkami, v lete treba rátať aj s výskytom búrok.

cca 50 eur (+ 25 zlotých = 7 eur - poplatky v kempoch, lístok na lesnú železničku)

Každý vlastná; okrem začiatočného a koncového bodu budeme prechádzať aj cez niektoré sídla, kde (snáď) bude možnosť doplniť zásoby + na trase je niekoľko turistických chát s celoročnou prevádzkou, kde sa dá aj najesť.

Spôsob prihlásenia:

Ak chceš ísť, vyplň nasledovný formulár.

Prihlasovať sa môžeš do 21. 6. 2013 23:59. (Netreba to nechávať na poslednú chvíľu!)

Posledná aktualizácia príde prihláseným po tomto termíne (vyhradzujeme si tiež právo na mierne obmeny trasy, príp. dopravy).

Povinné:
  • preukážky na zľavu
  • poistenie (odporúčame napríklad Union, kupujte si turistické poistenie po a aj mimo značených trás, do 2000 m n. m., prípadne poistenie na batožinu)
  • turistické topánky
  • ešus, lyžica, nôž
  • krém na opaľovanie, labelo
  • spacák (v ktorom vydržíte, aj ak bude chladno - do 5 stupňov)
  • karimatka
  • sandále / ľahké tenisky
  • nahradné ponožky
  • flíska
  • pršiplášť / pončo / nepremokavá bunda
  • kryt na batoh
  • tenké rukavice, čiapka / buffka
  • lieky, smecta (zastavenie hnačky), bandáž na koleno, dezinfekcia, vitamíny, magnézium, proti alergii a pod.
  • čelovka
  • toaletný papier
  • fľaše na vodu
  • voda - 2-4 litre (koľko vypiješ za deň)
  • igelitka s oblečením na cestovanie
Všetky veci si zabaľte do igelitiek, aby nenavlhli.

Odporúčané
  • slnečné okuliare
  • turistické/lyžiarske paličky
  • zápalky / zapalovač / varič + bomby
  • noviny na vypchatie mokrých topánok

V prípade potreby ešte niečo doplníme... :) Ak by vám niečo z toho chýbalo, čím skôr napíšte, pokúsime sa zohnať.